Małżeńskie ustroje majątkowe
2013-11-06 00:22
Przeczytaj także: Małżeńska umowa majątkowa a odpowiedzialność za długi
Oprócz wspomnianych powyżej ustawowego i umownego ustroju majątkowego istnieje również przymusowy ustrój majątkowy, który powstaje na skutek okoliczności wskazanych wprost w ustawie. Na żądanie jednego z małżonków, z ważnych powodów, sąd może orzec rozdzielność majątkową. Powodem może być brak wspólnego gospodarowania finansami rodzinnymi, skłonność do zaciągania zobowiązań przez jednego z małżonków, działanie na niekorzyść majątku wspólnego. Rozdzielność majątkowa powstaje wówczas z dniem oznaczonym w wyroku sądu. Przymusowy ustrój majątkowy może powstać również z mocy prawa: w przypadku ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków lub też w przypadku ogłoszenia upadłości jednego z nich. W sytuacji, gdy przesłanki ustanowienia przymusowego ustroju ustają, między małżonkami powstaje ponownie ustrój wspólności majątkowej. I wreszcie przyczyną powstania przymusowego ustroju majątkowego będzie orzeczenie separacji między małżonkami.
Podsumowując małżonkowie mogą uregulować tak ważny element wspólnego życia jakim są sprawy majątkowe w dowolny sposób, dostosowując go do swoich potrzeb i możliwości. Wybór ustroju majątkowego winien być zawsze starannie przemyślany, tak aby wspólny majątek stanowił podporę dla rodziny, a nie był źródłem konfliktów czy nieporozumień.
Przeczytaj także:
Przeniesienie nieruchomości z majątku wspólnego do osobistego
1 2
Więcej na ten temat:
wspólność majątkowa, małżeńska wspólność majątkowa, rozdzielność majątkowa, małżeńskie ustroje majątkowe, umowa małżeńska
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)