eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarczePrzekształcenie działalności jednoosobowej w spółkę kapitałową

Przekształcenie działalności jednoosobowej w spółkę kapitałową

2013-10-30 09:29

Przekształcenie działalności jednoosobowej w spółkę kapitałową

Kiedy warto przekształcić jednoosobową działalność w spółkę? © pressmaster - Fotolia.com

Znakomita większość przedsiębiorców rozpoczyna swoją przygodę z biznesem zakładając jednoosobową działalność gospodarczą. Jest to zrozumiałe i racjonalne podejście, gdyż jej założenie jest proste i darmowe, dodatkowo właściciele unikają podwójnego opodatkowania oraz korzystają z benefitów uproszczonej księgowości. To, co początkowo wydaje się być rozwiązaniem idealnym, z biegiem rozwoju firmy ujawnia jednak swoje wady.

Przeczytaj także: Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę kapitałową

W jednoosobowej działalności właściciel odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania powstałe w związku z jej prowadzeniem. Polski prawodawca nie przewidział także możliwości dziedziczenia jednoosobowej działalności. Dobrym rozwiązaniem zdaje się przekształcenie w spółkę kapitałową. Kiedy warto zdecydować się na ten krok i przejść do prowadzenia działalności w formie spółki z o.o. lub spółki akcyjnej?

Koronnym argumentem zwolenników przekształcenia jest minimalizacja ryzyka prawnego na wypadek upadłości prowadzonej firmy. W spółce z o.o. udziałowcy mogą odpowiadać własnym majątkiem tylko w razie sprawowania mandatu w jej zarządzie oraz gdy nie złożą na czas wniosku o upadłość. W spółce akcyjnej nie ma nawet takiego ryzyka, brak jest bowiem w przepisach kodeksu spółek handlowych postanowienia ustanawiającego subsydiarną odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki w razie jej niewypłacalności. Przekształcenie w spółkę kapitałową może więc być korzystną alternatywą dla firm:
  1. o relatywnie dużych obrotach, które działają w segmentach rynku, gdzie marże są niewielkie i kilka zatorów płatniczych może łatwo zaburzyć płynność finansową firmy, a w efekcie doprowadzić do jej upadłości;
  2. działających w branżach podwyższonego ryzyka, gdzie łatwo o pomyłki czy wypadki, które mogą prowadzić do konieczności wypłaty wysokich odszkodowań.

fot. pressmaster - Fotolia.com

Kiedy warto przekształcić jednoosobową działalność w spółkę?

Przewagą spółki nad jednoosobową działalnością gospodarczą jest możliwość płynnego przejęcia firmy przez spadkobierców. W razie nagłej śmierci właściciela przejęcie działalności operacyjnej nad jednoosobową działalnością i wyprowadzenie jej z tej sytuacji bez szwanku wymaga działań wręcz ekwilibrystycznych.

Drugą istotną przewagą spółki nad jednoosobową działalnością gospodarczą jest możliwość płynnego przejęcia firmy przez spadkobierców. W razie nagłej śmierci właściciela przejęcie działalności operacyjnej nad jednoosobową działalnością i wyprowadzenie jej z tej sytuacji bez szwanku wymaga działań wręcz ekwilibrystycznych. Przekształcenie powinni więc rozważyć szczególnie ci właściciele, których:
  1. spadkobiercy nie są zaznajomieni ze specyfiką prowadzonej firmy lub branży, nie uczestniczą w jej pracach lub są małoletni;
  2. biznes w głównej mierze oparty jest na know-how właściciela lub na jego kontaktach i relacjach osobistych z kontrahentami;
  3. biznes oparty jest na decyzjach, koncesjach lub pozwoleniach, które wygasną z chwilą śmierci dotychczasowego właściciela.
Na koniec wspomnieć należy o najważniejszym, czyli o podatkach. Spółki kapitałowe podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowych od osób prawnych. Z uwagi na powyższe, decyzja o dokonaniu przekształcenia w spółkę z o.o. lub spółkę akcyjną powinna być poprzedzona efektywnym rozplanowaniem tarcz podatkowych, które zminimalizują obciążenia fiskalne wynikające z podwójnego opodatkowania. Możliwości na tym polu są wciąż rozległe, pomimo ostatnich działań ministerstwa finansów. Wykorzystanie znaków towarowych, nieruchomości czy choćby dużo prostszych metod optymalizacyjnych, może umożliwić utrzymanie opodatkowania po przekształceniu na poziomie bardzo zbliżonym do dotychczasowego. Optymalizacja podatkowa jest dostępna dla firm z każdej branży. Obawa przed przekształceniem z powodów fiskalnych nie powinna do niego zniechęcać – często wystarczy bowiem sprawna księgowość lub pomysłowy doradca by skutecznie wyeliminować problem opodatkowania CITem przekształconej spółki.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: