eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjneWniosek o paszport

Wniosek o paszport

2013-06-27 22:02

Wniosek o paszport

Paszport © sagaj - Fotolia.com

Po zmianach w prawie, które weszły w życie na początku tego, składanie wniosku o paszport stało się prostsze i łatwiejsze. Wniosek o paszport można teraz składać, a później odbierać gotowy dokument, w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Wcześniej wniosek o paszport można było składać tylko w urzędzie odpowiednim dla miejsca zameldowania, a paszport był wydawany przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce zameldowania osoby ubiegającej się o dokument.

Przeczytaj także: Ustawa o dokumentach paszportowych - zmiany

Wniosek o wydanie paszportu składa się w punktach paszportowych (ich adresy można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych urzędów wojewódzkich, w każdym województwie jest ich kilka), wraz ze zdjęciem spełniającym wymogi biometrii. Opisy takich zdjęć z reguły posiadają niemal wszystkie usługowe zakłady fotograficzne. Według ogólnych zaleceń, zdjęcie takie musi pokazywać front osoby fotografowanej z twarzą skierowaną prosto, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami. Oczy muszą być otwarte, wyraźnie widoczne (nie mogą być zakryte przez włosy lub okulary).

Składając wniosek o paszport należy mieć przy sobie poprzedni, ważny paszport. Jeśli nie mamy ważnego paszportu, wówczas należy przygotować ważny dowód osobisty (o ile osoba ubiegająca się o paszport ma obowiązek posiadania dowodu osobistego).

Ponadto należy mieć przy sobie dowód opłaty za paszport, a w przypadku korzystania ze zniżki za opłatę dokument uprawniający do takiej zniżki lub zwolnienia z opłaty (legitymację studencką, uczniowską, kombatancką, emerycką, zaświadczenie o emeryturze, etc.).

Wniosek o paszport składa się osobiście. Podczas składania pobierane są w punkcie paszportowym dodatkowe dane biometryczne (odcisk palca). Pobieranie odcisków jest bardzo proste - przykłada się tylko palce do odpowiedniego czytnika elektronicznego. Odcisk ten jest potem odpowiednio zakodowany w paszporcie (i tylko w nim - odciski palców nie są przechowywane w jakichkolwiek bazach danych). Poza odciskiem kodowane są również cechy osobnicze twarzy (w oparciu o wspomniane zdjęcie), obejmujące między innymi proporcje twarzy pomiędzy jej wybranymi punktami charakterystycznymi.

Paszportowy odbiera się osobiście w tym samym punkcie paszportowym, w którym złożono wniosek. Właściciel nowego paszportu odbierając go sprawdza od razu za pomocą odcisków palców czy dane zakodowane w mikroprocesorze paszportu są poprawne. Odbierając nowy paszport oddajemy jednocześnie stary, w celu jego anulowania.

Czas oczekiwania na paszport wynosi do jednego miesiąca. Po złożeniu wniosku o paszport, można sprawdzić status jego rozpatrywania na stronie (zakładka "Status sprawy paszportowej"), prowadzonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Po wpisaniu numeru sprawy paszportowej, możemy sprawdzić czy wniosek został przyjęty czy odrzucony oraz na jakim etapie jest tworzenie dokumentu - czy trwa jego personalizacja czy też jest już gotowy do odbioru.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: