Wynagrodzenie syndyka w postępowaniu upadłościowym
2013-07-01 10:41
Wynagrodzenie syndyka w postępowaniu upadłościowym © maciejr23 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Postępowanie upadłościowe - nabycie ruchomości od syndyka
W przypadku gdy wysokość wynagrodzenia syndyka, jest oczywiście niewspółmierna do wykonanej pracy, sąd ustala wynagrodzenie w przeliczeniu na miesiące, w wysokości nieprzekraczającej przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Ponadto, syndykowi przysługuje prawo do zwrotu wydatków koniecznych, poniesionych w związku z wykonywaniem czynności, jeżeli wydatki te zostały uznane przez sędziego-komisarza. W przypadku natomiast śmierci syndyka, roszczenie o należne im wynagrodzenie oraz zwrot wydatków wchodzi do masy spadkowej, i przysługuje spadkobiercom syndyka.Wynagrodzenie syndyka obowiązanego będącego płatnikiem podatku od towarów i usług, należy podwyższyć o kwotę podatku od towarów i usług, określoną zgodnie z obowiązującą stawką tego podatku.
fot. maciejr23 - Fotolia.com
Wynagrodzenie syndyka w postępowaniu upadłościowym
Należy równocześnie wskazać, iż w przypadku gdy syndyk prowadzi przedsiębiorstwo upadłego, w przypadkach uzasadnionych szczególnym nakładem pracy, może otrzymać z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie nieprzekraczające jednakże równowartości 10% osiągniętego rocznego zysku.
Przydatne linki:
- Ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze
W przedmiocie wynagrodzenia i zwrotu wydatków syndyka orzeka sąd prowadzący postępowanie upadłościowe na wniosek syndyka, złożony przed upływem terminu do wniesienia zarzutów przeciwko planowi ostatniego podziału, a gdy odwołanie syndyka nastąpiło wcześniej w terminie tygodnia od dnia doręczenia syndykowi postanowienia o jego odwołaniu. Natomiast w przypadku śmierci syndyka, sąd orzeka o wysokości wynagrodzenia stanowiącego część masy spadkowej po syndyku z urzędu.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)