eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyUrlop macierzyński i rodzicielski 2013

Urlop macierzyński i rodzicielski 2013

2013-05-19 00:30

Urlop macierzyński i rodzicielski 2013

Pojawi się również nowe pojęcie urlopu rodzicielskiego ©  Syda Productions - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Od 1 września 2013 roku ustawodawcy planują wprowadzenie do Kodeksu pracy nowych przepisów związanych z urlopem macierzyńskim. Pojawi się również nowe pojęcie urlopu rodzicielskiego, z którego będą mogli skorzystać obydwoje rodziców.

Przeczytaj także: Dłuższy urlop macierzyński dla matek I kwartału

Zmiany dotyczące urlopu macierzyńskiego

Kobiety rozpoczynające urlop macierzyński mogą z niego skorzystać w następującym wymiarze, w zależności od ilości dzieci urodzonych przy jednym porodzie:

fot. mat. prasowe

Nowe zasady dotyczące urlopów macierzyńskich

W przypadku urodzenia 1 dziecka pozostaną do wykorzystania łącznie 26 tyg. W przypadku porodów mnogich łączny urlop może trwać od 65 do 71 tygodni, w zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.


Po zmianach przewidzianych w nowelizacji płatny okres, w którym matka będzie mogła pozostać z dzieckiem zostanie wydłużony. Urlop macierzyński pozostanie bez zmian, natomiast przedłużeniu ulegnie wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego. W przypadku urodzenia 1 dziecka pozostaną do wykorzystania łącznie 26 tyg. urlopu macierzyńskiego podstawowego oraz dodatkowego. Po jego zakończeniu pracownicy będą mogli natomiast skorzystać z kolejnych 26 tygodni urlopu rodzicielskiego (bez względu na ilość dzieci urodzonych przy jednym porodzie). Łącznie do dyspozycji pozostanie okres 52 tygodni.

W przypadku porodów mnogich łączny urlop może trwać od 65 do 71 tygodni, w zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.

Dodatkowo zaproponowano aby z urlopu macierzyńskiego pracownica mogła skorzystać już na 6 tygodni przed przewidywanym terminem porodu. Do tej pory były to 2 tygodnie.

Od kiedy zmiany wchodzą w życie

Zakłada się, że ustawa wydłużająca okres płatnego urlopu związanego z urodzeniem dziecka do jednego roku wejdzie w życie z dniem 1 września 2013 r.

fot. Syda Productions - Fotolia.com

Pojawi się również nowe pojęcie urlopu rodzicielskiego

Urlop rodzicielski nie będzie jednak w 100% płatny. Miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego będzie wynosić 60% podstawy wymiaru zasiłku.


Wymiar zasiłku rodzicielskiego

Urlop rodzicielski nie będzie jednak w 100% płatny. Miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego będzie wynosić 60% podstawy wymiaru zasiłku.

W przypadku, gdy pracownica nie później niż 14 dni po porodzie złoży pisemny wniosek o skorzystanie z urlopu rodzicielskiego, wówczas przez cały okres urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego jak i rodzicielskiego będzie jej przysługiwał zasiłek w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku.

Przydatne linki:
- Kodeks pracy


W przypadku złożenia wniosku w terminie późniejszym, za urlop macierzyński oraz dodatkowy urlop macierzyński będzie przysługiwać jak do tej pory 100% wymiaru zasiłku, natomiast za okres urlopu rodzicielskiego 60%.

W przypadku pracownicy korzystającej w dniu wejścia w życie ustawy z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i z dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, proponuje się aby termin złożenia wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego nie był krótszy niż 3 dni przed rozpoczęciem korzystania z takiego urlopu. W takim przypadku wymiar zasiłku dla urlopu rodzicielskiego wynosić będzie 60%.

Kto będzie mógł skorzystać z nowego wymiaru urlopu

Rozwiązania dotyczące zasiłków macierzyńskich, dotyczą zarówno pracowników, jak i pozostałych osób, które objęte są ubezpieczeniem chorobowym obowiązkowo lub które do tego ubezpieczenia przystąpiły dobrowolnie. Oznacza to nie tylko zatrudnionych na umowę o pracę, ale również umowę zlecenie jak i osób prowadzących działalność gospodarczą, jeżeli tylko opłacają ubezpieczenie chorobowe. Prawo do zasiłku nabywa się już po miesiącu opłacania składki.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

  • zakończenie umowy a urlop rodzicielski

    martab / 2013-05-22 09:54:13

    Planujemy z mężem powiększenie rodziny. Jeśli wszystko poszłoby zgodnie z planem to moja umowa o pracę skończy się w trakcie trwania mojego urlopu macierzyńskiego w 2014. Czy w myśl nowych przepisów będę mogla skorzystać z urlopu rodzicielskiego mimo, iż w momencie jego rozpoczęcia nie będę już miała zawartego stosunku pracy? odpowiedz ] [ cytuj ]

  • czy to wystarczy?

    Damian Filus / 2013-06-01 19:57:19

    To już coś. Ale czy owa ustawa spełni w pełni oczekiwania rządu? Czy zacznie radykalnie wzrastać liczba urodzonych dzieci w Polsce? Czy politycy znaleźli w pełni zadowalający sposób, na to aby w przyszłości aktualne pokolenie produkcyjne miało na emerytury??
    Wg badań GUS-u w 2012 roku wzrost demograficzny w Polsce wyniósł zaledwie 0,01%, - co oznacza, że na każde 100 tys. mieszkańców Polski przybyła tylko 1 osoba. Czy to wystarczająco dużo, aby zapewnić pewny byt przyszłym emerytom? wydaje mi się że stanowczo nie, ale z drugiej strony od czegoś trzeba zacząć i może właśnie to jest ten element "startowy" URLOP RODZICIELSKI. Na pewno jest to znacznie lepsza forma opieki nad nowo narodzonym dzieckiem, niż była ona dotychczas. Najważniejszym aspektem tejże ustawy, wydaje mi się że jest rozwiązani dotyczące zasiłków macierzyńskich, dotyczą zarówno pracowników, jak i pozostałych osób, które objęte są ubezpieczeniem chorobowym obowiązkowo lub które do tego ubezpieczenia przystąpiły dobrowolnie. Oznacza to nie tylko zatrudnionych na umowę o pracę, ale również umowę zlecenie jak i osób prowadzących działalność gospodarczą, jeżeli tylko opłacają ubezpieczenie chorobowe. Prawo do zasiłku nabywa się już po miesiącu opłacania składki. Z owego urlopu, będą teraz mogli skorzystać ojciec, jak i matka. Jest też możliwość łączenia urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż pozwala matce dziecka również kontynuować niejako swoją pracę zawodową. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • do Autorki tekstu - błąd w treści artykułu

    spostrzegawcza / 2013-06-14 11:37:53

    Zdaje się, że w treści jest błąd:
    "W przypadku, gdy pracownica na 14 dni przed porodem..."
    W treści ustawy znajduję: "art. 179(1). Pracownica, nie później niż 14 dni po porodzie..." odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: