Spółka z o.o. - odpowiedzialność wspólników
2012-11-23 09:07
![Spółka z o.o. - odpowiedzialność wspólników [© Kzenon - Fotolia.com] Spółka z o.o. - odpowiedzialność wspólników](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/odpowiedzialnosc-wspolnikow/Spolka-z-o-o-odpowiedzialnosc-wspolnikow-109097-200x133crop.jpg)
Odpowiedzialność wspólników © Kzenon - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rozwiązanie spółki jawnej: za zaległości w VAT odpowiadają wspólnicy
Jednakże brak odpowiedzialności nie jest obligatoryjny, a zasada nieodpowiedzialności może zostać zmodyfikowana poprzez sprawowanie funkcji w organach spółki, a także wprowadzenie odmiennych zasad odpowiedzialności przyjętych bezpośrednio z KSH lub w przepisach szczególnych.Na podstawie KSH można wyróżnić przepisy, które wprost określają odpowiedzialność wspólników spółki z o.o., zatem wspólnik odpowiedzialny jest w przypadku:
- zaciągnięcia zobowiązań powstałych przed wpisem spółki do rejestru (art. 13 § 1 KSH);
- zobowiązań spółki powstałych przed wpisem do rejestru do wysokości niewniesionego wkładu (art. 13 § 2 KSH.);
- zawyżenia wartość wniesionych wkładów niepieniężnych w stosunku do ich rzeczywistej wartości zbywczej - odpowiedzialność wspólnika wnoszącego taki wkład i członków zarządu spółki mających wiedzę o tych nieprawidłowościach jest ukształtowana się solidarnie (art. 175 § 1 KSH);
- niespełnienia przysługujących spółce świadczeń związanych z udziałem - współuprawnieni z udziału lub udziałów ponoszą odpowiedzialność solidarną (art. 184 § 1 KSH);
- niespełnienia świadczenia należnego spółce ze zbytego udziału (jego części lub ułamkowej części) - nabywca odpowiada solidarnie ze zbywcą (art. 186 § 1 KSH );
- powstania szkody przy tworzeniu spółki, gdy szkoda powstała wskutek zawinionego działania wbrew przepisom prawa (art. 292 KSH).
fot. Kzenon - Fotolia.com
Odpowiedzialność wspólników
Pomimo nazwy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością za zobowiązania odpowiada całym swoim majątkiem, natomiast na jej wspólnikach ciąży jedynie ryzyko gospodarcze, związane z wniesionymi wkładami na kapitał zakładowy.
Ponadto, rozszerzenie odpowiedzialności wobec spółki może również wynikać z obowiązku dopłat. Jeżeli wspólnicy zadecydują o wniesieniu dopłat, może się okazać, że zobowiązania wspólników wobec spółki znacznie wzrosną- wzrośnie ich ryzyko gospodarcze. Natomiast nie wywiązanie się z tego obowiązku powoduje, powstanie uprawnienia spółki do sądowego dochodzenia zapłaty wraz z odsetkami oraz odszkodowania, o ile w związku z brakiem wpłat poniosła szkodę.
W sytuacji, w której wspólnik będzie jednocześnie pełnił rolę członka zarządu jego odpowiedzialność dodatkowo wzrośnie. Przepisy KSH przewidują, że osoby pełniące funkcję w organach spółki ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania wobec osób trzecich. Wspólnik będący jednocześnie członkiem zarządu ponosi odpowiedzialność, w przypadku :
- bezskutecznej egzekucji przeciwko spółce - członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania, chyba że wykażą, iż we właściwym czasie złożono wniosek o ogłoszenie upadłości spółki, bądź wszczęto postępowanie układowe, albo że niezgłoszenie wniosku o upadłość albo niewszczęcie postępowania upadłościowego nastąpiło bez ich winy, albo że pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości bądź niewszczęcia postępowania upadłościowego wierzyciel nie poniósł straty (art. 299 KSH). Termin na zgłoszenie upadłości wynosi 14 dni liczonych do dnia w którym spółka stała się niewypłacalna.
- gdy umyślnie lub przez niedbalstwo podali fałsze dane w oświadczeniu, że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wszystkich wspólników w całości wniesione (art. 291 w zw. z art. 167 KSH)
- wyrządzenia szkody poprzez zawinione działanie lub zaniechanie sprzeczne z prawem lub postanowieniami umowy spółki
- gdy szkoda została wyrządzona wskutek niezgłoszenia w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości (art.21 PUN)
- wyrządzenia szkody wskutek podania nieprawdziwych danych we wniosku o ogłoszenie upadłości (art. 25 PUN)
- za zaległości podatkowe spółki, na pokrycie których nie wystarcza majątek spółki (art. 116 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa).
- za zaległości związane z odprowadzeniem składek z tytułu ubezpieczenia społecznego pracowników (art. 31 ustawy z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych w zw. z art. 116 ustawy Ordynacja podatkowa ).
![Dobrowolne umorzenie udziałów spółki a VAT [© Tran-Photography - Fotolia.com] Dobrowolne umorzenie udziałów spółki a VAT](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/udzialy-w-spolce-z-o-o/Dobrowolne-umorzenie-udzialow-spolki-a-VAT-253373-150x100crop.jpg)
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)