Umowa zlecenia i o dzieło a stosunek pracy
2012-07-22 00:10
Umowa © Aikon - Fotolia.com
Przeczytaj także: Inspektor pracy zastąpi pracownika
Wydaje się jednak, że druga z przyczyn jest najczęstszą motywacją do zatrudniania na podstawie umów cywilnoprawnych. Nie ulega wątpliwości, że w wielu przypadkach pełnienie obowiązków na podstawie umowy zlecenia, czy umowy o dzieło jest w pełni uzasadnione okolicznościami, w jakich podmiot uzyskujący wynagrodzenie wykonuje zlecone czynności, czy obowiązki. Celem niniejszego artykułu jest wskazanie sytuacji, w której mimo wykonywania obowiązków w realiach stosunku pracy, formalną podstawą zatrudnienia jest umowa zlecenia oraz umowa o dzieło.W pierwszej kolejności należy wskazać, że polskie przepisy konstytuują zasadę, zgodnie z którą strony każdej z umów mają prawo do swobodnego kształtowania jej treści i obowiązków z niej wynikających. Zasada ta oznacza, że od wyłącznej woli stron zależy (1) czy zawrą umowę, (2) z kim zawrą umowę, oraz (3) treść zawieranej umowy. Powyższa swoboda znajduje ograniczenie jedynie w zakresie, w jakim wskazują na to przepisy kodeksu, zarówno co do formy, jak i treści. Innymi słowy, swoboda kontraktowania sprowadza się do stwierdzenia, że dozwolone jest wszystko, czego ustawa nie zabrania.
Z powyższego wynika, że strony umowy mogą zawsze zawrzeć umowę zlecenia, czy umowę o dzieło, o ile tylko najpełniej odpowiada ona woli stron oraz najpełniej odzwierciedla zamierzony przez strony cel zawarcia umowy. Zarówno umowa zlecenia, jak i umowa o dzieło charakteryzują się określonymi cechami, które w zależności od umowy ukierunkowane są bardziej albo na sam efekt mający powstać wskutek wykonania umowy (umowa o dzieło) albo proces jej wykonywania (umowa zlecenia). W świetle tak skonstruowanej zasady nie ma jednak pełnej swobody co do kształtowania stosunku umownego wobec osób mających wykonywać obowiązki w ramach prowadzonej działalności podmiotu zatrudniającego. Dążąc do ochrony osób pozostających w zatrudnieniu Kodeks pracy posługuje się specyficzną konstrukcją, poprzez którą w pewnych okolicznościach, niezależnie od nazwy umowy wiążącej strony, będzie je łączył w rzeczywistości stosunek pracy ze wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z Kodeksu pracy.
fot. Aikon - Fotolia.com
Umowa
Wyszczególnienie cech charakterystycznych stosunku pracy jest o tyle istotne, że w przypadku uznania ich występowania w konkretnym przypadku, niezależnie od nazwy umowy wiążącej strony stosunek istniejący między nimi jest stosunkiem pracy. Powyższe wynika bezpośrednio z treści art. 22 § 11 Kodeksu pracy, który stwierdza, że zatrudnienie w warunkach określonych powyżej jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. Nie oznacza to jednak, że występowanie jakiegokolwiek z elementów charakterystycznych dla stosunku pracy w umowie cywilnoprawnej powoduje wskazany powyżej skutek. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego jest tak jedynie wówczas, gdy cechy stosunku pracowniczego przeważają nad cechami umowy cywilnoprawnej, a mimo to umowa formalnie stanowi o jej pozapracowniczym charakterze.
Jest rzeczą oczywistą, że nawiązując stosunek umowny, strony określając jego nazwę obejmują swoją wolą chęć funkcjonowania umowy pod reżimem określonym przez strony. W rzeczywistości jednak jest tak, że to jedna ze stron umowy (podmiot zatrudniający) jest bardziej zainteresowana umową cywilnoprawną, a druga (podmiot zatrudniany) co najwyżej na taki stan rzeczy godzi się. Wynika to, w szczególności, z tego, że często zatrudniający uzależnia decyzję o zawarciu umowy od zgody zatrudnianego na związanie umową cywilnoprawną, zamiast umową o pracę. Powszechnie znanym faktem jest, że to „pracodawca” osiąga z tego faktu wymierne korzyści, podczas gdy „pracownik” jest stawiany w gorszej sytuacji choćby w zakresie nieodprowadzania składek emerytalnych i rentowych oraz chorobowych (przy umowie o dzieło), czy też po prostu z powodu niepodlegania pod przepisy Kodeksu pracy, które przyznają szerokie uprawnienia i gwarancje zatrudnionym (dotyczy wszelkich umów cywilnoprawnych).
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)