eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarczePrzekształcenie działalności w spółkę kapitałową - konsekwencje

Przekształcenie działalności w spółkę kapitałową - konsekwencje

2012-07-11 00:20

Przekształcenie działalności w spółkę kapitałową - konsekwencje

Przekształcenie działalności w spółkę kapitałową - konsekwencje © rangizzz - Fotolia.com

W lipcu 2011 roku weszła w życie istotna nowelizacja Kodeksu spółek handlowych dopuszczająca możliwość przekształcenia przedsiębiorcy, prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę kapitałową. Podkreślenie wymaga fakt, iż spółka przekształcona może przybrać jedynie formę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej.

Przeczytaj także: Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową

Warunki przekształcenia przedsiębiorcy

Do tego typu przekształcenia stosuje się właściwie analogiczne zasady jak przy pozostałych przekształceniach, z kilkoma różnicami. Do przekształcenia osoby fizycznej niezbędne są następujące dokumenty:
  1. plan przekształcenia z opinią biegłego rewidenta,
  2. oświadczenie o przekształceniu,
  3. powołanie członków organów,
  4. zawarcie umowy/statutu spółki,
  5. wpis w rejestrze przedsiębiorców i wykreślenie działalności z CEDIG
Plan przekształcenia

Pewnym utrudnieniem może być fakt, iż plan przekształcenia powinien być sporządzony w formie aktu notarialnego, co wiąże się z pewnymi kosztami. Istotnym jego elementem jest ustalenie wartości bilansowej majątku przedsiębiorcy na określony dzień w miesiącu poprzedzającym sporządzenie planu przekształcenia. Następnie, po sporządzeniu załącznik, plan powinien być poddany badaniu biegłego rewidenta. Dopuszczalne jest, aby przedsiębiorca wnioskował o wyznaczenie przez sąd rejestrowy konkretnego biegłego, jednakże wniosek taki nie jest w żaden sposób dla sądu wiążący.

fot. rangizzz - Fotolia.com

Przekształcenie działalności w spółkę kapitałową - konsekwencje

Plan przekształcenia powinien być sporządzony w formie aktu notarialnego, co wiąże się z pewnymi kosztami

Oświadczenie o przekształceniu przedsiębiorcy

Istotną odmiennością przy przekształceniu przedsiębiorcy jest brak uchwały, która została zastąpiona oświadczeniem przedsiębiorcy. Dzieje się z prostej przyczyny, gdyż nie ma odpowiedniej liczby podmiotów właściwych do podjęcia stosownej uchwały. Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą składa więc oświadczenie o przekształceniu z zachowaniem oczywiście formy aktu notarialnego. Niezbędne elementy, jakie powinny znaleźć się w oświadczeniu to:
  • określenie formy prawnej spółki przekształconej (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna),
  • podanie wysokości kapitału zakładowego spółki,
  • zakres praw przyznanych osobiście przedsiębiorcy przekształcanemu jako wspólnikowi spółki, jeżeli zachodzą takie okoliczności,
  • nazwiska i imiona członków zarządu spółki przekształconej- z uwagi na ich odpowiedzialność
Czas trwania przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę bez wątpienia będzie krótszy od "tradycyjnego", z uwagi na odpadnięcie obowiązku wysyłania zawiadomień, które również podlegają specyficznym uregulowaniom prawnym. Po przejściu całego procesu członkowie zarządu spółki przekształconej składają wniosek wraz z załącznikami do sądu rejestrowego, celem uzyskania wpisu. Wpis ten ma charakter konstytutywny, co oznacza, iż w jego konsekwencji zostaje stworzony nowy stan prawny.

Sukcesja praw i obowiązków spółki przekształconej

Stosownie do art. 584 ze znaczkiem 2 paragraf 1 k.s.h. następuje sukcesja generalna na spółkę przekształconą praw i obowiązków przysługujących do tej pory przedsiębiorcy. Jest to ogromny atutu, gdyż w konsekwencji przekształcenia przedsiębiorca nie traci niekiedy długo wyczekanych uprawnień. I tak, na spółkę przekształconą przechodzą przechodzą zezwolenia, koncesje, ulgi. W wyjątkowych przypadkach przewidzianych przez prawo, skutek ten nie zostaje osiągnięty.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: