eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyZwolnienia grupowe: konsultacje ze związkami

Zwolnienia grupowe: konsultacje ze związkami

2009-04-10 13:39

Pracodawca, zwalniając grupowo personel, musi liczyć się z opinią zakładowej organizacji związkowej lub reprezentacji pracowników. Jakie zagadnienia podlegają konsultacji? Czy przeprowadzenie konsultacji konieczne jest również z radą pracowników, jeśli taka działa na terenie firmy?

Przeczytaj także: Zwolnienia grupowe: konsultacje z pracownikami

Tryb i zakres konsultacji, które pracodawca musi przeprowadzić w związku z zamiarem grupowego zwolnienia załogi, określa ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników, dalej: „ustawa” (Dz. U. Nr 90, poz. 844 ze zm.).

Konsultacje

Stosownie do art. 2 ust. 2 ustawy, konsultacje powinny dotyczyć w szczególności możliwości uniknięcia lub zminimalizowania rozmiaru zwolnienia grupowego oraz spraw pracowniczych związanych z tym zwolnieniem. Chodzi tu zwłaszcza o zastanowienie się nad szansami na przekwalifikowanie, przeszkolenie zawodowe i uzyskanie innego zatrudnienia przez zwalnianych pracowników.

W gestii pracodawcy leży przekazanie związkom zawodowym pisemnej informacji, której treść powinna określać (art. 2 ust. 3 ustawy):
  • przyczyny zamierzonego grupowego zwolnienia,
  • liczbę zatrudnionych pracowników i grupy zawodowe, do których oni należą,
  • grupy zawodowe pracowników objętych zamiarem grupowego zwolnienia,
  • okres, w ciągu którego nastąpi zwolnienie,
  • proponowane kryteria doboru pracowników do grupowego zwolnienia,
  • kolejność dokonywania zwolnień pracowników,
  • propozycje rozstrzygnięcia spraw pracowniczych związanych ze zwolnieniem (jeżeli obejmują one świadczenia pieniężne, pracodawca jest obowiązany dodatkowo przedstawić sposób ustalania ich wysokości).

Powyższe informacje powinny trafić do związków zawodowych w terminie, który umożliwi im zgłoszenie propozycji dotyczących spraw określonych w art. 2 ust. 2 ustawy, a więc uniknięcia lub zniwelowania rozmiaru zwolnienia grupowego oraz spraw pracowniczych związanych z tym zwolnieniem. Pracodawca ma również obowiązek przekazać związkom inne informacje, które mogą mieć wpływ na przebieg konsultacji i treść porozumienia.

W przypadku, gdy na terenie firmy nie działa zakładowa organizacja związkowa, jej uprawnienia w zakresie konsultacji z pracodawcą przejmują przedstawiciele pracowników wyłonieni w trybie przyjętym w danym zakładzie pracy (art. 2 ust. 7 ustawy).
Przeczytaj także: Zwolnienia grupowe a odprawa Zwolnienia grupowe a odprawa

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: