Kupujesz materiały budowlane? Poznaj prawa konsumenta
2017-06-16 11:38
Materiały budowlane © An-T - Fotolia.com
Przeczytaj także: Reklamacja towaru: konsumencie uważaj
Rynek budowlany w naszym kraju to obszar podlegający regulacjom ustawy - Prawo budowlane, rozporządzenia PE i Rady (UE) nr 305/2011 (CPR) oraz ustawy o wyrobach budowlanych. Ze względu na to, że konsumenci należą do grona nieprofesjonalnych jego uczestników, przysługują im dodatkowe uprawnienia, wynikające z ustawy o prawach konsumenta. Nadzór nad rynkiem materiałów budowlanych leży w gestii inspektorów wojewódzkich oraz Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.O czym pamiętać, kupując materiały budowlane? Oto kilka porad Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów:
- Pamiętaj, że materiały budowlane muszą spełniać wymagania przepisów i być oznakowane. Może to być zarówno unijne oznaczenie CE, jak i znak budowlany,oznaczający zgodność z przepisami krajowymi.
- Sprawdź informacje towarzyszące wyrobowi. Powinny się w nich znaleźć m.in.: nazwa i adres producenta, nazwa wyrobu i jego zastosowanie, właściwości użytkowe, np. współczynnik przenikania ciepła, odporność na ogień, przepuszczalność pary wodnej.
- Każdy wyrób ma określone zastosowanie. Przed kupnem sprawdź więc jego przeznaczenie i zgodność z projektem. Pamiętaj, jako konsument, czyli nieprofesjonalista, masz prawo pytać o zastosowanie wyrobu. Zapytaj sprzedawcę lub producenta. W przypadku wątpliwości możesz poprosić nadzór budowlany o informacje. Punkt kontaktowy w sprawie wyrobów budowlanych w GUNB udziela bezpłatnych informacji m.in. o przepisach technicznych mających zastosowanie do konkretnego rodzaju wyrobów na terytorium Polski.
- Wyrób budzi twoje wątpliwości? Sprawdź, czy nie znajduje się w Krajowym Wykazie Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Rejestr zawiera listę wyrobów podlegających znakowaniu znakiem budowlanym, w stosunku do których wydano nakaz wycofania z obrotu lub zakaz obrotu. Przejrzyj także wyniki badania próbek, gdzie znajdziesz informacje na temat wyrobów zbadanych na zlecenie nadzoru budowlanego po 1 stycznia 2016 r.
- Kupiłeś wyroby budowlane przez Internet? W ciągu 14 dni od odebrania towaru możesz odstąpić od umowy. Jest ona wtedy uważana za niezawartą. Pamiętaj, że powinieneś na własny koszt dostarczyć zwracany towar do sprzedawcy i możesz też ponieść koszty jego zużycia lub uszkodzenia.
- Jeśli zakupiony przez ciebie wyrób posiada wadę, reklamuj go – w ciągu 2 lat od zakupu. Żądaj naprawy, wymiany, obniżenia ceny lub złóż oświadczenie o odstąpieniu od umowy (jeśli wada jest istotna).
fot. mat. prasowe
Konsument na rynku budowlanym
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)