Przebudowa na zgłoszenie: jakie kłopoty?
2016-11-03 13:52
Przebudowa domu © ucchie79 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Przebudowa na zgłoszenie: jakie formalności?
Zgodnie z podaną przez ustawodawcę definicją pod pojęciem przebudowy należy rozumieć wszelkie roboty budowlane, po przeprowadzeniu których dochodzi do zmiany parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego - z wyjątkiem jego charakterystycznych parametrów, czyli kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości oraz liczby kondygnacji.W myśl obowiązujących od czerwca 2015 roku przepisów budowlanych przebudowę domu jednorodzinnego można przeprowadzić już po złożeniu wniosku zgłoszeniowego u starosty. Taki obiekt powinien spełnić jednak kilka dyktowanych ustawą warunków – musi być to dom wolnostojący, a jego obszar oddziaływania w całości powinien mieścić się w obrębie działki, na której został postawiony. Innymi słowy budowa nie może mieć wpływu na nieruchomości sąsiednie, ponieważ, zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 1b prawa budowlanego, przebudowa obiektu nie może doprowadzić do zwiększenia jego dotychczasowego obszaru oddziaływania – informuje Bartosz Antos z portalu www.grunttozysk.pl.
fot. ucchie79 - Fotolia.com
Przebudowa domu
Niestety ta dyrektywa ustawodawcy okazuje się w praktyce dosyć kłopotliwa – problemy z właściwym wyznaczeniem obszaru po przebudowie ma zarówno inwestor, jak i organ, który rozpatruje złożony przez niego wniosek. Zakres obszaru oddziaływania będzie szacowany w starostwie na podstawie inwentaryzacji istniejącego obiektu, który ma zostać przebudowany. Niezbędna będzie także weryfikacja prawidłowego sposobu określenia obszaru po przebudowie – dopiero po porównaniu tych ustaleń organ zajmie stanowisko co do zgłoszenia inwestora. Jeśli w optyce urzędników obszar nie ulegnie zmianie i po przebudowie obiekt nadal nie będzie oddziaływał na nieruchomości z nim sąsiadujące zostanie wydana tzw. milcząca zgoda, czyli inwestor nie otrzyma sprzeciwu w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Jeśli jednak obszar oddziaływania ulegnie zmianie, organ zobowiązany jest do wniesienia sprzeciwu w formie decyzji administracyjnej działając na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 1 prawa budowalnego.
Problemy z przebudową domu jednorodzinnego na zgłoszenie mogą pojawić się także w sytuacji, gdy organ zakwestionuje zgodność obecnego stanu obiektu budowlanego z pierwotnym pozwoleniem na budowę. Jeśli złożone przez inwestora pozwolenie, w oparciu o które wzniósł on swój budynek nie zostało zarchiwizowane przez urząd (wymóg ten pojawił się dopiero w 1999 roku) to niezbędne będzie przeprowadzenie właściwego postępowania wyjaśniającego przez nadzór budowlany – to z kolei znacznie wydłuży cały proces administracyjny i opóźni wydanie ostatecznej decyzji udzielającej zgodę na przebudowę. Warto mieć także na uwadze, że w opisanej tu sytuacji, organy nie posiadają uprawnień, by nałożyć na inwestora obowiązek dostarczenia dokumentów, które potwierdzą legalny charakter domu. W razie wątpliwości nie będzie on wzywany do uzupełniania dokumentacji - sprawa trafia od razu do nadzoru budowlanego.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)