Postępowanie komornicze w sieci
2016-09-14 11:52
Postępowanie egzekucyjne wkroczyło do cyberprzestrzeni © BillionPhotos.com - Fotolia.com
Przeczytaj także: Egzekucja komornicza z nieruchomości. Wszystko, co trzeba o niej wiedzieć
E-licytacja
Pierwszą z nowości jest możliwość prowadzenia e-licytacji ruchomości, polegająca na sprzedaży zajętych w toku egzekucji przedmiotów za pośrednictwem specjalnego systemu teleinformatycznego, który zgodnie z założeniami ustawy stworzyć ma Krajowa Rada Komornicza. Czy będzie to konkurencja dla popularnych portali aukcyjnych?
To wierzyciel będzie decydował, czy licytacja ma się odbyć tak jak to było do tej pory, czy przy pomocy portalu. Wniosek o dokonanie sprzedaży w drodze licytacji elektronicznej składać się będzie przed wyznaczeniem terminu licytacji lub wraz z wnioskiem o wyznaczenie drugiej licytacji. Takie rozwiązanie z całą pewnością znacznie ułatwi wierzycielowi dochodzenie swojej należności. Internet pozwala dotrzeć w zasadzie do nieograniczonej ilości odbiorców. A jak wiadomo – więcej odbiorców, więcej chętnych, wyższa cena.
Elektroniczne zajęcie rachunku bankowego
Druga ważna zmiana dotyczy zajęć kont bankowych dłużników. Do tej pory praktyką było wysyłanie przez komorników stosownych wniosków do banków pocztą lub kurierem, co wiadomo trwa kilka dni. Takie działanie dawało dłużnikowi możliwość skutecznego opróżnienia konta zanim przesyłka trafiła do adresata. Teraz komornicy będą dokonywać zajęcia za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Wystarczy jedno kliknięcie – rachunek zajęty, a wierzyciel zabezpieczony przed niecnym działaniem dłużnika.
Nie da się ukryć, że ściąganie długów z kont bankowych to obecnie najpopularniejsza i najprostsza metoda egzekucji komorniczych w Polsce. Zgodnie z obowiązującymi przepisami komornik może zająć pieniądze niezależnie od tego, czy znajdują się rachunkach oszczędnościowych, oszczędnościowo-rozliczeniowych czy na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych.
fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com
Postępowanie egzekucyjne wkroczyło do cyberprzestrzeni
Inne e-nowości
Elektronicznie odbywać się będzie także składanie wniosków wieczystoksięgowych przez komornika. Wniosek o dokonanie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji z nieruchomości oraz wpisu o zajęciu wierzytelności zabezpieczonej hipoteką, a także wykreślenia powyższych wpisów, będzie składny w drodze postępowania elektronicznego.
Nadto komornik będzie miał obowiązek złożenia w formie elektronicznej również wniosku o ujawnienie przyłączenia się wierzycieli do uprzednio wszczętej egzekucji. Chwilą wpływu wniosku do właściwego sądu będzie skuteczne złożenie elektronicznego formularza urzędowego w systemie informatycznym.
W dobrą stronę…
Dotychczasowe metody komornicze bywały w praktyce mało skuteczne. Dłużnicy nie obawiali się niskich grzywien i ukrywali majątek przed komornikiem, a ci bez pieniędzy – i tak nie mieli z czego zapłacić. Tymczasem brak poczucia odpowiedzialności za zaciągnięte zobowiązania jest niestety coraz bardziej powszechny w naszym społeczeństwie. Stąd konieczność wprowadzenia zmian, ułatwiających egzekucję wierzytelności.
Pozostaje mieć nadzieję, że zmiany przyniosą zamierzony rezultat. Powinny one nie tylko znacznie przyspieszyć postępowanie, ale również uniemożliwić, a przynajmniej utrudnić dłużnikowi ucieczkę z majątkiem.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
gorywoda / 2022-04-09 14:47:29
Skuteczność egzekucji z konta bankowego nieco wzrosła ale i tak nie jest wysoka; dłużnik wszak spodziewa się, że po uprawomocnieniu wyroku nastąpi egzekucja. Po zajęciu im konta wielu z nich zakłada nowe licząc na to, że komornik nieprędko je znajdzie i często mają rację: https://pamietnikwindykatora.pl/jak-czesto-komornik-sprawdza-konta-bankowe-w-ognivo/ I wtedy to właśnie komornik powinien ponownie rozpytac banki i skutecznie elektronicznie zająć to nowe konto. [ odpowiedz ] [ cytuj ]