Urlop macierzyński i rodzicielski 2016
2015-11-25 11:05
Urlop macierzyński i rodzicielski 2016 © Kalinovskiy - Fotolia.com
Przeczytaj także: Dzień Ojca na urlopie macierzyńskim. To jest trendy
Urlop macierzyński i rodzicielski w 2016 roku będzie udzielany na zmienionych zasadach, niż rok wcześniej. Od 2 stycznia 2016 roku wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu Pracy z 2015 roku. Nowelizacja ta wprowadza korzystniejsze rozwiązania prorodzinne, pozwalając na szersze korzystanie z uprawnień przez oboje rodziców. Warto jednak pamiętać, że zapisy Kodeksu Pracy regulują tylko kwestie związane z pracą, czyli nie mają zastosowania do osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, takich jak umowa zlecenia czy umowa o dzieło. Z korzyści związanych z urlopem macierzyńskim, rodzicielskim czy ojcowskim nie mogą więc czerpać osoby zatrudnione na tzw. umowach śmieciowych.Urlop macierzyński
Kobiecie pracującej na podstawie umowy o pracę przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, 31 tygodni w przypadku urodzenia bliźniaków, 33 tygodni w przypadku urodzenia trojaczków, 35 tygodni gdy urodzą się czworaczki oraz 37 tygodni, gdy kobieta urodzi w jednym porodzie co najmniej piątkę dzieci. Przed prognozowaną datą porodu kobieta może wykorzystać nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego. Jeśli z powodu urlopu macierzyńskiego kobieta nie wykorzysta części lub całości urlopu wypoczynkowego, wówczas urlop wypoczynkowy nie przepada, a pracodawca ma obowiązek udzielić go w terminie późniejszym. Po porodzie, pracującej matce przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem aż do wyczerpania wspomnianego powyżej wymiaru.
Kobieta po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu i powrócić do pracy. Może to zrobić jednak tylko wtedy, gdy dzieckiem przez pozostałą część urlopu macierzyńskiego zajmie się ojciec. Ojciec dziecka w tym celu musi złożyć do swojego pracodawcy pisemny wniosek, w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z części urlopu. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika - ojca dziecka.
Przydatne linki:
- Kodeks pracy: uprawnienia rodziców
Od 2016 roku znika możliwość uzyskania dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze do 6 tygodni (poród pojedynczy) lub do 8 tygodni (poród mnogi). W zamian za to wydłużony został maksymalny okres urlopu rodzicielskiego z obecnych 26 tygodni do 32 lub 34 tygodni (zmiana wchodzi w życie o 2 stycznia 2016 roku).
Urlop rodzicielski
Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, pracujący matka oraz ojciec dziecka mają prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 32 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka) lub do 34 tygodni (w przypadku urodzenia w jednym porodzie dwójki lub więcej dzieci). Urlop rodzicielski, z którego na równych prawach mogą korzystać zarówno matki jak i ojcowie, ma w swoich założeniach poprawić sytuację kobiet na rynku pracy, umożliwiając rodzicom bardziej elastyczne planowanie opieki nad małym dzieckiem.
Urlop rodzicielski we wspomnianym powyżej wymiarze przysługuje łącznie obojgu rodzicom dziecka. Z urlopu rodzicielskiego mogą jednocześnie korzystać oboje rodzice dziecka. W takim przypadku łączny wymiar urlopu rodzicielskiego nie może przekraczać opisanego powyżej wymiaru maksymalnego.
Oznacza to, że przy urodzeniu jednego dziecka matka może wziąć np. 20 tygodni urlopu, a ojciec 12 tygodni (czyli łącznie 32 tygodnie). Przy urodzonej dwójce dzieci i więcej może to być np. 25 tygodni dla matki i 9 tygodni dla ojca (łącznie 34 tygodnie).
Taki wymiar urlopu rodzicielskiego oznacza, że przy urodzeniu jednego dziecka kobieta może liczyć na maksymalnie 52 tygodnie urlopu (20 macierzyńskiego + 32 rodzicielskiego), czyli nieco ponad rok. Przy urodzeniu pięcioraczków jest to już 71 tygodni. Oczywiście zarówno część urlopu macierzyńskiego, jak i nawet całość rodzicielskiego może być wykorzystana przez ojca dziecka/dzieci.
Urlop ojcowski
Ojcowie, oprócz prawa do korzystania z części urlopu macierzyńskiego lub nawet całości rodzicielskiego, mogą również skorzystać ze specjalnego urlopu ojcowskiego.
Jak określa Kodeks Pracy, pracownik - ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni. Urlop ten może wykorzystać najpóźniej do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia. Urlop ojcowski może być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień (co w praktyce oznacza dwie równe części, po tydzień każda).
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (3)
-
patrycjam66 / 2016-01-22 18:35:58
witam!!termin porodu mam na 15 marca 2016 kiedy mam zlożyc dokumenty o urlop macierzyński i rodzicielski??chciałabym wykorzystać od razu wszystko.cały rok. jak napisać wniosek że chcę wszystko wykorystać macierzyński z rodzicielskim ?można tak napisać??dodam że tylko ja będę urlop wykorzystywać,ojciec dziecka bedzzie pracował!pozdrawiam [ odpowiedz ] [ cytuj ]
-
dzaga666 / 2016-02-13 23:30:19
Witam obecnie od listopada pracuje na umowę o pracę na 3/4 etatu; umowę mam na 3 lata chciałabym się dowiedzieć jak to będzie jak będę w ciąży (zaraz) jakie będą zarobki na urlopie macierzyńskim i wychowawczym i czy wogóle mi się należy ( to było by masze 2 dziecko) wcześniej byłam zarejestrowana w urzędzie pracy przez 5 miesięcy.
Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź ;-) Kasia [ odpowiedz ] [ cytuj ] -
dzaga666 / 2016-02-13 23:42:37
Witam od listopada pracuje na 3/4 etatu umowę mam na 3 lata i chciałabym się dowiedzieć jeżeli okazało by się że jestem w ciąży to czy należy mi się urlop macierzyński i wychowawczy i ile będę zarabiać? I ile należy mi się tego urlopu (to będzie moje 2 dziecko).
Pozdrawiam Kasia [ odpowiedz ] [ cytuj ]