Złożenie zeznań przed konsulem jest dobrowolne
2014-11-26 00:40
Złożenie zeznań przed konsulem jest dobrowolne © Gajus - Fotolia.com
Polskie prawo dopuszcza przesłuchanie świadka na odległość, np. gdy z powodu stałego lub tymczasowego zamieszkania za granicą nie może przybyć na rozprawę. Wykorzystuje się wtedy tzw. pomoc prawną, którą krajowym sądom i prokuraturom winne okazać wszelkie polskie przedstawicielstwa na świecie.
Przeczytaj także: Gdy straż miejska wzywa na przesłuchanie w charakterze świadka
Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego sąd polski może wystąpić z wnioskiem do polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego, jeżeli osoba, wobec której ma być dokonana określona czynność, jest obywatelem polskim przebywającym za granicą.Na wniosek sądu lub innego właściwego organu konsul doręcza pisma i inne dokumenty; przesłuchuje strony, podejrzanych, świadków i biegłych, a także przekazuje do wykonania sądom i innym organom państwa przyjmującego wnioski o udzielenie pomocy prawnej, przy czym czynności polegające na doręczaniu pism i dokumentów oraz przesłuchiwaniu strony, podejrzanych, świadków i biegłych - konsul wykona, jeżeli odbiorca pisma lub innego dokumentu albo osoba, która ma być przesłuchana, jest obywatelem polskim i zgadza się dobrowolnie przyjąć pismo lub inny dokument albo złożyć zeznanie, wyjaśnienie lub opinię.
Przydatne linki:
Kodeks postępowania cywilnego
Przyjęcie w tym wypadku zasady dobrowolności oznacza, iż nie jest możliwe stosowanie środków przymusu wobec obywatela polskiego mieszkającego za granicą, który odmawia złożenia zeznań przed konsulem.
Przeczytaj także:
Sale weselne i restauracje do kontroli czyli przesłuchanie nowożeńców
Więcej na ten temat:
przesłuchanie strony, przesłuchanie świadka, przesłuchanie świadka na odległość, złożenie zeznań, konsul
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)