Zawieszenie działalności nie dla każdego
2014-06-06 10:46
![Zawieszenie działalności nie dla każdego [© alphaspirit - Fotolia.com] Zawieszenie działalności nie dla każdego](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zawieszenie-dzialalnosci-gospodarczej/Zawieszenie-dzialalnosci-nie-dla-kazdego-138106-200x133crop.jpg)
Zawieszenie nie przysługuje wszystkim przedsiębiorcom © alphaspirit - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wznowienie działalności gospodarczej: pamiętaj o wniosku
Ostatni ranking Banku Światowego „Doing Business 2014” pokazał, że wśród 189 przebadanych państw Polska znajduje się na 45 miejscu jeżeli chodzi o łatwość prowadzeniu biznesu. W porównaniu z poprzednią edycją badania zaliczyliśmy awans o 10 oczek. Do ideału daleko, ale polscy przedsiębiorcy mogą na szczęście skorzystać z kilku przywilejów, które pomogą im przetrwać trudne chwile. Jednym z nich jest możliwość tzw. zawieszenia działalności gospodarczej.Zawieszenie nie dla wszystkich
Na początek trzeba zaznaczyć, że zawieszenie nie przysługuje wszystkim przedsiębiorcom. Z tej opcji korzystać mogą tylko jednoosobowi przedsiębiorcy, którzy po pierwsze posiadają wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a po drugie nie zatrudniają pracowników na umowy o pracę.
– Osoba zawieszająca działalność nie przestaje być przedsiębiorcą, a samo zawieszenie polega na czasowym zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy – mówi mecenas Konrad Syryca z Fic, Syryca Kancelarii Radców Prawnych Sp. P. – Właściciele firm powinni pamiętać, że jeżeli nie wznowią działalności przed upływem tych 24 miesięcy wówczas ich wpis zostanie wykreślony w CEIDG – zaznacza mec. Syryca.
„Wnioskowanie” i przywileje
Wniosek o zawieszenie (i wznowienie działalności) można złożyć na dwa sposoby – online, bądź też w urzędzie gminy lub miasta (osobiście albo za pomocą listu poleconego). To urząd zobowiązany jest powiadomić o zawieszeniu działalności ZUS i Urząd Skarbowy. W trakcie trwania okresu zawieszenia przedsiębiorca może wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Oprócz tego prawo pozwala mu przyjmować należności powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, a także zbywać środki trwałe i wyposażenie. Co ważne osoba, która zawiesiła działalność gospodarczą może osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej.
fot. alphaspirit - Fotolia.com
Zawieszenie nie przysługuje wszystkim przedsiębiorcom
Z tej opcji korzystać mogą tylko jednoosobowi przedsiębiorcy, którzy po pierwsze posiadają wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a po drugie nie zatrudniają pracowników na umowy o pracę.
Zawieszenie i ograniczenie
Zawieszenie działalności wiąże się też z pewnymi ograniczeniami i obowiązkami. W okresie zawieszenia przedsiębiorca nie może wykonywać zawieszonej działalności gospodarczej ani osiągać z niej bieżących przychodów. Przepisy zobowiązują go też do regulowania zobowiązań, które powstały przed datą zawieszenia oraz do uczestnictwa w postępowaniach sądowych, administracyjnych i podatkowych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem. Co ciekawe, taki przedsiębiorca może być też poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.
![Sprzedaż środka trwałego gdy zawieszona działalność gospodarcza [© Picture-Factory - Fotolia.com] Sprzedaż środka trwałego gdy zawieszona działalność gospodarcza](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/podatek-dochodowy/Sprzedaz-srodka-trwalego-gdy-zawieszona-dzialalnosc-gospodarcza-138561-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)